Eşanjörler

Isı değiştiricileri iki akışkanın arasında soğutma ve ısıtma amaçlı ısı transferinin yapılmasını sağlayan ekipmanlardır.  Isıtılacak veya soğutulacak akışkanın cinsine , korozif etkisine, basıncına , debisine , Logaritmik sıcaklık farkına göre çok farklı tiplerde gövde borulu tip ve kanatlı borulu eşanjör imalatları yapılmaktadır.  

ŞAHANSAN Mühendislik Ltd. Şirketi Türkiyede  Gövde borulu tip ve diğer farklı tiplerdeki ısı değiştiriceleri imalatı konusunda uluslararası standartlarda üst düzey kalitede  üretim yapabilen bir şirkettir. Aynı zamanda bu konuda kendi bünyesinde çalışan tecrübeli mühendis kadrosuyla  ASME ve TEMA standartlarına göre dizayn yapabilmektedir. Şirketimiz ülkemizdeki  büyük  Rafineri , petrokimya, termik santraller ve maden şirketlerine bu alanda hizmetler vermiş ciddi referansları olan bir kuruluştur.

 

ŞAHANSAN Mühendislik Isı Değiştirici İmalat Kalite Kriterleri:

1- Sipariş aşamasında imalatı yapılacak ısı değiştiriciyle ilgili teknik şartname , çalışma servis koşulları ve ilgili standartlar çerçevesinde Kalite Kontrol Prosedürü (ITP) belirlenir.
2- İmalatta kullanılacak soğuk çekim eşanjör borusu,  sac levhalar, ve diğer hammadde malzemeleri proje malzeme standartlarına göre siparişi verilir. Gelen malzemelerin sertifika ve ürün kontrolleri yapılmadan atölye girişi yapılmaz. 
3- Kesim,  büküm, soğuk ve sıcak işleme yapılacak bütün parçaların ölçü toleransları belirlenir.
4- İmalat öncesi kaynak yöntem prosedürleri  WPS ve PQR lar hazırlanır.
5- Makinatolu tüp ayna bağlantıları için Ayna delik çapı, boru ölçüleri , tüp-ayna malzemeleri, çalışma koşulları  gibi kriterlere göre makinato sonrası ideal boru iç çapı hesabı yapılır ve hassas makinato tork ayarı yapılır. 
6- Eşanjör ayna ve perdeleri delik delme işlemi CNC Dik İşlem veya  hassas tezgahlarda işlenir.
7- Kritik Tüp – Ayna  ve diğer gövde kaynakları  bünyemizde çalışan  sertifikalı argon kaynakçıları tarafından  yapılır.
8- İmalatın her aşamasında ölçü ve kalite kontrolü yapılır.
9- İmalatı tamamlanan ısı değiştiricisinin proje koşullarına göre hidrostatik testi yapılır. Eğer eşanjör sahada hemen montaj olmayacak ise korozyon riskine karşı sevkiyat öncesi ekipmanın içi kurutulur ve azot gazı basılır.
10- Müşterinin talepleri ve nakliye koşullarına göre ısı değiştirici paketlenir.
11- Şirketimizde imalatı yapılan her eşanjöre ait bir ısı değiştirici kalite kitabı hazırlanır ve bu dökümanlar eşanjörle beraber müşteriye teslim edilir. 

İmalatını yaptığımız Isı değiştirici türleri:  

1- Gövde borulu ısı değiştiriciler

a- Sabit ayna gövdeden kompanzatörlü eşanjör

b- Yüzerkafalı eşanjör 

c- U borulu eşanjör 

d- Pirinç ,kübronikel veya titanyum borulu  kondenser

 
Shell and tube heatexchanger fabrication
Shell and tube heatexchanger fabrication
Oil Refinery Shell and tube heatexchanger fabrication
Oil Refinery Shell and tube heatexchanger fabrication
POWERPLANT LP HEATER FABRİCATİON
POWERPLANT LP HEATER FABRİCATİON

2- Kanatlı borulu ısı değiştiricileri

a- Buharlı hava ısıtıcısı

b- Hava soğutmalı kondenser

c- Jeneratör Hidrojen Soğutucuları

 

 

Powerplant Generator Hydrogen Cooler Fabrication
Powerplant Generator Hydrogen Cooler Fabrication
Solid forged block header Ethane Gas Aircooler 235bar test pressure
Solid forged block header Ethane Gas Aircooler 235bar test pressure
Superheater & Economiser Fabrication
Superheater & Economiser Fabrication
Sulphuric Acid plant evaporator & superheater fabrication
Sulphuric Acid plant evaporator & superheater fabrication

 

Firmamızda imalatı yapılan kanatlı borulu ısı eşanjörleri kullanım koşullarına göre aşağıda belirttiğimiz gruplarda üretilirler;

a- Sıcak daldırma Galvenizli Elips Boru Baskı dizme  Fin Sistemi:  Boru içerisinden buhar veya kızgın su, boru dışından kanatlar arasından ısıtılacak hava geçer. Bu tip kanatlı borularla yüksek verimli hava ısıtıcı eşanjörleri dizayn edebiliyoruz. Avantajları kanat ve boru formundan dolayı fana ve hava akımına direnç oluşturmaz, hava akımına diklemesine yerleştirilen elips boru formu sayesinde ısı transferi bütün yüzeylerde daha verimli gerçekleşir.Birim alandaki ısı geçiş yüzey alanı diğer muail ısıtıcılara göre yüksektir. Galveniz kaplamsı sayesinde korozyona karşı uzun ömürlü direnç gösterir. 

 

b- L form kanatlı boru :  Isıtma ve soğutma proseslerinde 250 derece servis sıcaklığına kadar olan uygulamalarda başarıyla kullanılabilir. Kanadın boru yüzeyini L formunda sarması sebebi ile yüksek ısı transferi sağlar. Malzeme çeşitlerine göre pirinç boru bakır kanat, çelik boru alüminyum kanat, çelik boru çelik kanat formlarında üretilebilir.

c- G form kanatlı boru:   Yüksek sıcaklık ve mukavemet isteyen koşullarda kullanılır. Genellikle hava soğutmalı kondenserler ve atık ısı kazanlarında kullanılır.Boru üzerine kanal açılır ve kanalın içerisinde çoğunlukla alüminyum kanatlı olarak sarılır. Çok özel bir üretim prosesi vardır.

 

d- Yüksek frekans kaynaklı  kanatlı borular:  Ekonomizer , süperkızdırıcı, atık ısı kazanları ve kojenerasyon santrallerinde kullanılır. Boru içerisinden akışkan veya buhar, boru dışından duman veya atık gazların geçtiği uygulamalarda kullanılır. Karbon çelik boru üzerine çelik malzemeden kesikli veya düz kanat kaynağı şeklinde uygulanır. Firmamız kendi uyguladığı projelerde bu boruların ithalatını yurtdışından kendi imkanlarıyla yapabilmektedir.

1-      Evaporatör

2-      Süperkızdırıcı

3-      Ekonomizer

4-      Kazan Membran Duvar Boruları:

 

Kazan Membran Duvar Borularını firmamızda otomatik kaynak sistemiyle istandartlara uygun olarak imal edebiliyoruz. 

Membrane panel welding machine
Membrane panel welding machine
Boiler Waterwall Panels
Boiler Waterwall Panels