Eşanjör Boru Değişimi

Eşanjörlerin Boru Değişimi Konusu özellikle rafineri, petrokimya, enerji santralleri gibi büyük sanayi kuruluşlarında Gövde Borulu tip Eşanjörler, Kondenserler, Yüksek Basınç Isıtıcıları gibi  boruları hasar görmüş , ancak aynası, perdeleri ve gövdesi sağlam durumda olan  komple imalatı pahalı olan proses ekipmanlarının  bakımı için yeni imalat yapmaya göre daha ekonomik bir yöntemdir.

Eski Eşanjörlerin bakım onarımı ve boru değişimi her nekadar yeni imalata göre basit veya sıradan bir iş gibi görülse de aslında öyle değildir. Hatta yeni eşanjör imal etmeye göre çok farklı bir branştır. Firmamız bu sektördeki en tecrübeli ve profesyonel şirketlerden biridir. Eski boruların eşanjör aynası ve gövdesinden sökümü için hidrolik tüp çekme sistemini kullanır ve bu alanda kendi cihazlarını kendisi tasarlayan bir şirkettir. Yurtdışına pahalı yedek parça ve bakım giderleri olarak bağımlılığı yoktur.

Eşanjör boruları aynaya makinato veya kaynak yöntemiyle sabitlenmiştir. Bazı yüksek basınç eşanjörlerin de ayna boru arası sızdırmazlığı sağlamak için aynalarda kanal açılır. Eski eşanjör borularını aynaya hasar vermeden sökümünü yapmak bu işin en kritik kısmıdır. Sanayide bu iş için genel olarak ayna içerisindeki boruları matkapla çürütmek, bazı durumlarda da darbeli yöntemle aynadan söktürmek gibi klasik yöntemler uygulanır. Bu durumun dezavantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

          Bu yöntemle ayna deliği içerisinde hasar bırakma olasılığı çok yüksektir. Çürütme ve darbeli yöntemle boru sökümü sırasında ayna delikleri içerisinde çizik veya delik ölçülerinde bozulmalar gerçekleşebilir. Bu durumda özellikle makinatolu eşanjörlerde sızdırmazlık sağlanmasının zorlaşması ve eşanjörün ömrünün kısa olmasına sebebiyet verir.  

          Bu yöntemde aynayı gövdeden ve diğer perdelerden tamamen ayırmanız gerekir ,  Sökümü tamamlayabilmek için  perdeler arasındaki borularıda doğrayıp çıkartmanız gerekir ve eşanjörü toplarken tekrar konstrüksiyon imalatı  yapmanız gerekir , bu işlemlerde ciddi işçilik ve zaman gerektirir.

 

Hidrolik tüp çekme sisteminin avantajları:

          Hidrolik tüp çekme sistemi boruların içerisine montaj edilmiş çektirme aparatlarının hidrolik olarak çekilmesiyle yapılan bir işlem olduğu için eşanjör ayna delikleri içerisine fiziksel bir temas sağlanmaz . Bu durumda ayna deliklerinin iç yapısının imalat orijinal ölçülerinde korunmasına olanak sağlar. Bu durumda eşanjörü ilk imalat sonrası sahip olduğu kalitede yenilememize olanak sağlar.

          Hidrolik tüp çekme yönteminde boruları aynanın hemen arkasından kesmenize gerek kalmaz . Bu sayede boruları çekerken perdelerin arasından da çekeriz. Böylece demontaj ve montaj işçilik zamanını klasik yöntemlere göre en az 5 kat daha hızlı gerçekleştirebiliriz.

          Bu yöntemin zamandan avantaj sağlaması sayesinde eşanjör hasarı yüzünden acil duruş yapmak zorunda kalana rafineri , santral ,petrokimya veya duruş zamanı maliyet olarak çok kritik olan büyük endüstriyel tesislerde çok hızlı müdahale etme ve sonuca gitme şansımız yüksektir.  

Eşanjör bakımında bir diğer kritik hususta eski boruların sökümü sonrası ayna deliklerinin çok iyi temizlenmesi ve yeni boru dizimine başlanıldığı sırada ayna delik iç çaplarının, boru iç çaplarının hassas bir şekilde bu iş için özel cihazlarla  ölçülmesidir. Bu işlemin ardından  malzeme kaliteleri ve çalışma koşullarına göre belirlenecek makinato sonrası genleşmiş boru içi delik çapı hesaplanmalıdır. Bu hesaplamaya görede makinato ayrı yapılır.

 

Şirketimizin bu alandaki örnek çalışmalarını sayfamızda yer alan Eşanjör boru değişim videolarından izleyebilirsiniz.